GENEL BİLGİLER

ÜLKE TÜRKİYE
ŞEHİR MERSİN
İLÇE YENİŞEHİR
NÜFUS 750
HANE 165
MUHTAR TEYFİK DURAN
ADI UZUNKAŞ

                                               MUHTAR                                               

 

    Uzunkaş Köyü, Mersin’in Yenişehir İlçesine bağlı bir köydür. Merkezin 22 km kuzeybatısında bulunan Uzunkaş, 165 hane ve yaklaşık 750 nüfusa sahiptir. Genel geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır. Kuruluş tarihi kesin olarak bilinmese de uzun yıllar yerleşim yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Konum itibariyle Yıldız Dağı(965m) eteğine yarı düzlük yarı eğimli bir bölgeye konuşlanmıştır.

    Tarımın büyük bir yer tuttuğu ekonomik hayatta en çok alan kaplayan ve yetiştirilen ürün olarak turunçgiller karşımıza çıkmaktadır. Turunçgillerin son zamanlarda piyasa değerinin düşmesiyle çiftçi bodur elma, erik, kayısı gibi ürünlere yönelmiştir. Tarım her ne kadar önemli yer tutsa da bölgenin iklim koşulları nedeniyle ciddi bir su sorunu yaşanmaktadır. Bunun giderilmesi için Değirmençay tarafına bir sulama göleti yapılmış fakat bu gölet istekleri karşılayamadığı görülünce taş ocağı eski çakıl biriktirme yerine yeni bir gölet yapımına başlanmıştır.

    Köyde bir tane ilköğretim okulu mevcut olup 1’den 5. sınıfa kadar olan öğrenciler okumaktadır. Ortaokul öğrencileri ise Değirmençay İlk Öğretim Okulunda okumaktadır.

    Köyde bunları dışında 2 kahvehane 2 bakkal bir eski bir yeni olmak üzere 2 cami bulunmaktadır.

    Komşu köy ve beldeler; Değirmençay, Turunçlu, Kuzucubelen, Ofun ve Akarca’dır.